Rok 2020

Dzięki środkom z Gminy Miasta Toruń i NIW-CRSO powstał Podręcznik Komputerowy Nowoczesnego Seniora. W tej publikacji można znaleźć podstawowe tematy komputerowe, opisane dostępnym językiem. Publikacja dostępna jest do pobrania i wydrukowania poniżej:

Podręcznik Komputerowy Nowoczesnego Seniora

 


Od początku roku, z kilkukrotnymi przerwami spowodowanymi pandemią, prowadziliśmy nasz główny projekt „Nowoczesny Senior – zajęcia komputerowe, językowe i integracja”. W grudniu 2020 roku szczęśliwie, można powiedzieć, dobiliśmy do brzegu. Udało nam się po kilku modyfikacjach dokończyć projekt, mimo wielu przeciwności. Mamy nadzieje, że tego co się nie udało zrealizować w 2020 roku, uda się z nawiązka dokończyć i poszerzyć w 2021 roku. Liczymy sie z trudnościami w kolejnym roku, ale mając takie doświadczenie, wierzymy, że nam się to uda.

Projekt był realizowany we współpracy z Fundacją Agrafka, oraz na końcowym etapie, bardzo trudnym etapie także z CAL do Maksa, dzięki dofinansowaniu Gminy Miasta Toruń.

Udało nam się objąć działaniem i pomocą ok 160 osób. Walczyliśmy z wykluczeniem cyfrowym dopóki się dało na warsztatach stacjonarnych, którymi objęliśmy 83 osoby, indywidualnie w siedzibie Fundacji Agrafka oraz co było nowością, w domach naszych podopiecznych – 66 osób, a także na spotkaniach zdalnych grupowych i indywidualnych na platformach Zoom, Meet i Duo.

Udało nam się również zorganizować klika prelekcji, głównie dotyczące bezpiecznych zachowań w internecie,  podczas korzystania z poczty, robienia zakupów, praw konsumenta, prawa spadkowego, udzielania pierwszej pomocy, radzenia sobie z bólem narządu ruchu, zdrowego odżywiania.

Staraliśmy się zapewnić także rozrywkę z odrobiną kultury. Byliśmy na meczach koszykówki, gdy grały Twarde Pierniki, na wernisażach wystaw m.in. fotografii, sztuki współczesnej, byliśmy w kinie, spotkaliśmy się na lodach i kawie, odbyliśmy spacer z plenerem fotograficznym.

W ramach projektu powstał Poradnik Komputerowy Seniora do którego linki publikujemy poniżej, a także są one dostępne na:

naszym fanpage’u na facebooku: https://www.facebook.com/stowarzyszenieagrafka

oraz na naszym kanale na YouTubie: https://www.youtube.com/channel/UCDukNRqChWsSQDFsWK7f4rg/videos.

A oto krótka fotorelacja:

                          


Wystawa fotografii odbyła się jak na razie … w internecie. No cóż… Takie czasy. Przedstawiamy Państwu link do wystawy prac osób, które brały udział w letnim projekcie komputerowo-fotograficznym. Projekt „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne – edycja 3” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu przez Gminę Miasta Toruń.

Wystawa „Lato w Toruniu”

Wystawa ta jest efektem warsztatów, które odbywały się latem 2020 roku w Fundacji Agrafka. Uczestnicy projektu podczas zajęć, zgłębiali tajniki obsługi komputera i innych urządzeń cyfrowych, zaznajomili się z działaniem posiadanych przez siebie aparatów fotograficznych oraz nauczyli się w teorii i praktyce poprawnie, zgodnie z zasadami kompozycji, wykonywać zdjęcia.

Ważnym punktem projektu były 2 plenery fotograficzne, które odbyły się 22 lipca i 5 sierpnia 2020 roku, w okolicach Muzeum Etnograficznego, CKK Jordanki, Grzybka, Krzywej Wieży, Doliny Marzeń i ul. Podmurnej. Powstałe wtedy zdjęcia były poddawane obróbce, którą uczestnicy wykonywali samodzielnie przy użyciu opanowanego na zajęciach programu do obróbki zdjęć.

Efektem końcowym jest ta oto wystawa.

Link do wystawy poniżej:

Wystawa fotograficzna w Fundacji Agrafka


W ramach projektu pn.: „Stowarzyszenie Agrafka w domu i na ekranie – działania w czasie pandemii” oraz w ramach projektu „Nowoczesny Senior – zajęcia komputerowe, językowe i integracja” powstały i nadal powstają filmy instruktażowe jako: Poradnik Komputerowy Seniora

A oto linki do filmów:

Poradnik komputerowy Seniora – Lewy i prawy przycisk – kiedy, jak i gdzie?

Poradnik komputerowy Seniora – Pulpit i jego elementy

Poradnik komputerowy Seniora – Otwieranie obiektów na pulpicie

Poradnik komputerowy Seniora – Ten komputer i jego właściwości

Poradnik komputerowy Seniora – Tworzenie folderu na pulpicie

Poradnik komputerowy Seniora – Tworzenie podfolderów

Poradnik komputerowy Seniora – Poszukiwanie pendrive’a po podłączeniu go do komputera

Poradnik komputerowy Seniora – poszukiwanie pendrive’a gdy wyłączone jest autoodtwarzanie

Poradnik komputerowy Seniora – bezpieczne odłączanie pendrive’a

Poradnik komputerowy Seniora – Przesyłanie danych na pendrive – metoda „wyślij do”

Poradnik komputerowy Seniora – Praca na wielu oknach

Poradnik komputerowy Seniora – Praca na wielu kartach

Poradnik komputerowy Seniora – Zmiana nazwy pliku i folderu

Poradnik komputerowy Seniora – Zmiana widoku

Poradnik komputerowy Seniora – Usuwanie plików i folderów

Poradnik komputerowy Seniora – Funkcja zaznaczania i obszar zaznaczenia

Poradnik komputerowy Seniora – Zaznaczanie obiektów przy użyciu klawiszy shift i ctrl

Poradnik komputerowy Seniora – Przywracanie ikon na pulpicie

Poradnik komputerowy Seniora – Przywracanie ikony Ten komputer na pulpit

Poradnik komputerowy Seniora – Dopinanie ikon do paska szybkiego dostępu z pulpitu

Poradnik komputerowy Seniora – Dopinanie ikon do paska szybkiego dostępu z menu start

Poradnik komputerowy Seniora – Tworzenie skrótów na pulpicie

 


Projekt „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne – edycja 3” to nie tylko plenery i działania przed komputerem. Uczestnicy uczestniczyli w trzech wystawach fotograficznych w tym jednej on-line: KATAR 2020 – FOTOGRAFIA KONFRONTACJE AMATORSKIEJ TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ REGIONU (wystawa KATAR), wystawa „Stulecie teatru polskiego w Toruniu 1920-2020″ oraz wernisaż wystawy „Berlin. Streetlife. Streetwork. Streetart.” Zbigniewa Grabowskiego.

Była również ogromna chęć do spotkań towarzyskich, więc aż dwukrotnie wybraliśmy się na „kawę”, by porozmawiać i spędzić wspólnie czas w miłym towarzystwie. Odbyło się także wspólne wyjście do kina na film: Arab Blues w Kinie Centrum w CSW.

          


Ważnym punktem projektu pn.: „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne – edycja 3”, który został zrealizowany dzięki dofinansowaniu przez Gminę Miasta Toruń, były 2 plenery fotograficzne, które odbyły się 22 lipca i 5 sierpnia 2020 roku, w okolicach Muzeum Etnograficznego, CKK Jordanki, Grzybka, Krzywej Wieży, Doliny Marzeń i ul. Podmurnej. Powstałe wtedy zdjęcia były poddawane obróbce, którą uczestnicy wykonywali samodzielnie przy użyciu opanowanego na zajęciach programu do obróbki zdjęć.

                          


W lipcu i sierpniu realizowaliśmy projekt we współpracy z Fundacją Agrafka pn.: „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne – edycja 3”. Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń. W projekcie wzięło udział 14 osób z niepełnosprawnościami. Projekt zakończy wystawa fotograficzna powstała ze zdjęć, które wykonali beneficjenci.

 


Na przełomie czerwca i lipca 2020 odbył się turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy w Jastrzębiej Górze dla naszych podopiecznych w ramach projektu „Turnus rehabilitacyjno – wypoczynkowy dla osób niepełnosprawnych głównie z zaburzeniami psychicznymi”. Turnus odbył się dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miasta Toruń. W turnusie wzięło udział 9 osób.

Pogoda nam dosyć dopisała, dzięki temu uczestnicy mogli zażyć kąpieli słonecznych, odbyć piesze wycieczki np.: do Wąwozu Lisi Jar, szukaliśmy ukrytych zadań bawiąc się w Geocatching, byliśmy na Latarni Morskiej w Rozewiu. Odbyliśmy też dwie wycieczki: do Władysławowa i na Hel. W czasie pandemii koronawirusa, czuliśmy niepokój o własne zdrowie oraz różne obostrzenia, które trochę nas ograniczały.

Podczas wyjazdu odbyły się też warsztaty komputerowo-fotograficzne, na których uczestnicy uczyli się przenosić zrobione podczas turnusu zdjęcia z telefonów i aparatów na komputer, dokonując lekkiej obróbki w prostym programie graficznym Zdjęcia.

Uczestnicy turnusu spędzili aktywnie 5 dni nad polskim morzem, wypoczęli i naładowali akumulatory na dalszą część roku.


Od maja do listopada 2020 realizujemy projekt pn.: „Stowarzyszenie Agrafka w domu i na ekranie – działania w czasie pandemii”. Projekt jest realizowany w ramach programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania Skutkom COVID-19 przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

W ramach projektu będziemy odwiedzać w domach chętne osoby i udzielać porad na zasadzie Pogotowia Komputerowego, łączyć się zdalnie, planujemy nagrywać filmiki instruktażowe oraz wydać podręcznik użytkownika komputera.

 


W czasie pandemii koronawirusa rozpoczęliśmy odwiedziny w domach naszych podopiecznych, łączyliśmy się z nimi za pomocą komputera. Stowarzyszenie Agrafka przeszła na bardziej zindywidualizowany tryb.

  

 


Od marcu do maja 2020 Stowarzyszenie Agrafka wstrzymało wszelkie działania stacjonarne z uwagi na rozprzestrzenianie się Covid-19.

 


12.02.2020 odbyło się w Fundacji Agrafka spotkanie organizowane w ramach uczestnictwa w Dniu Bezpiecznego Internetu #DBI2020. W spotkaniu uczestniczyło 15 osób, chętnych zgłębić aspekty bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu, poczty elektronicznej, portali społecznościowych, korzystania z bankowości internetowej oraz podczas dokonywania zakupów. Zapraszamy za rok:-)


 

Stowarzyszenie Agrafka we współpracy z Fundacją Agrafka prowadzi od stycznia 2020 projekt pod nazwą „Nowoczesny Senior – zajęcia komputerowe, językowe i integracyjne”. Jest to już 8 edycja tego projektu. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń.

                   

Skip to content