Rok 2021

Rok 2021

W grudniu 2021 roku zakończyliśmy działania w ramach projektu „Nowoczesny Senior – zajęcia komputerowe, językowe i integracja”. W projekcie wzięło udział około 120 osób.  Uczestnicy uczyli się obsługi komputera i telefonów komórkowych – smartfonów z systemem Android, uczyli się podstaw języka angielskiego, wzięli udział w warsztatach kulinarnych, prelekcjach związanych z bezpieczeństwem w internecie oraz  uczestniczyli w kilku spotkaniach integracyjnych i wydarzeniach kulturalnych. Oprócz grupowych zajęć zapewnialiśmy też indywidualne konsultacje z trenerem kompetencji cyfrowych. Jeździliśmy do domów osób potrzebujących wsparcia cyfrowego, spotykaliśmy się online. Podczas naszych zajęć namawialiśmy uczestników do oddania głosu na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2022 oraz do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Gospodarstw Domowych. Zakładaliśmy także profile zaufane i Internetowe Konta Pacjenta. W ramach projektu powstało 20 filmów instruktażowych, które można obejrzeć na naszym kanale na YouTubie pn. Wskazówki komputerowe. Powstał również Podręcznik Komputerowy Nowoczesnego Seniora – obsługa urządzeń z systemem Android, czyli druga część publikacji dla uczestników naszych zajęć, wzbogacony o treści związane z obsługą smartfonów z systemem Android.

 

 

Podręcznik Komputerowy Nowoczesnego Seniora – obsługa urządzeń z systemem Android do pobrania poniżej:

Podręcznik Komputerowy Nowoczesnego Seniora Android

 

 

 

 


W ramach projektu „Nowoczesny Senior – zajęcia komputerowe, językowe i integracja” powstały filmy instruktażowe publikowane sukcesywnie na naszym kanale na YouTubie pn. Wskazówki komputerowe. Zachęcamy do zapoznania się z filmikami, które mamy nadzieję rozwiążą wiele kwestii związanych z obsługą komputera jak i smartfona.

A oto linki do filmów:

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 23. Dodawanie strony startowej w Google Chrome

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 24 – Dodawanie strony startowej w przeglądarce Mozilla Firefox

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 25. Subskrypcja kanału na YouTubie

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 26. Pobieranie zdjęć z internetu

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 27. Ustawienie tapety na pulpicie

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 28. Powiększanie treści w przeglądarce

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 29. Robienie notatek na pulpicie w programie Sticky Notes

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 30. Tworzenie wycinka

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 31. Obsługa smartfona z Androidem – Podręcznik użytkownika

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 32. Obsługa smartfona z Androidem – Wygaszanie ekranu

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 33. Obsługa smartfona z Androidem – Blokada ekranu

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 34. Obsługa smartfona z Androidem -Internet, dane komórkowe i wifi

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 35. Obsługa smartfona z Androidem – Pasek nawigacji

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 36. Obsługa smartfona z Androidem – Przywrócenie paska nawigacji

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 37. Obsługa smartfona z Androidem – Powiadomienia

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 38. Obsługa smartfona z Androidem – Podłączanie telefonu do kompa

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 39. Obsługa smartfona z Androidem – Jaką masz wersję Androida?

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 40. Obsługa smartfona z Androidem – Google Lupa

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 41. Obsługa smartfona z Androidem – Google Tłumacz

Poradnik Komputerowy Seniora – Nr 42. Obsługa smartfona z Androidem – Ustawienia aparatu fotograficznego

A tu znajdziecie link do naszego kanału na YouTubie pn. Wskazówki komputerowe, gdzie znajdują się wszystkie inne filmy instruktażowe, które do tej pory zostały tam opublikowane. Zapraszamy!

Nasz kanał na TouTubie: Wskazówki komputerowe

 

 

Projekt dofinansowany z budżetu Gminy Miasta Toruń.

 

 


I wreszcie odbył się wernisaż wystawy zdjęć uczestników letnich warsztatów fotograficzno-komputerowych „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne – edycja 4”. Uczestnicy kursu przybyli na spotkanie kończące realizację projektu. Obejrzeli swoje zdjęcia. Powspominali wspólnie spędzony czas. Wystawa zawisła na ścianach Fundacji Agrafka i będzie je zdobić do następnej edycji tego wydarzenia. Ale o tym później…

Projekt realizowany dzięki dotacji z Gminy Miasta Toruń.

A oto wystawa w formie filmu. Życzymy miłego oglądania:-)


Na zajęciach komputerowych prowadzonych w ramach projektu „Nowoczesny Senior – zajęcia komputerowe, językowe i integracja” zachęcaliśmy do głosowania na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2022 oraz do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Gospodarstw Domowych. Wszystkie osoby chętne, nawet z grup poczatkujących, oddały swoje głosy. Projekt realizowany dzięki dotacji z Gminy Miasta Toruń.


W okresie letnim odbyła się już 4 edycja wakacyjnego projektu dla osób zainteresowanych fotografią – „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne – edycja 4”. Opieką objęliśmy 11 osób, które poznawały zagadnienia fotograficzne, przy użyciu swoich komputerów i smartfonów. Uczestnicy byli na dwóch plenerach fotograficznych: w Parku Bydgoskim i w Muzeum Etnograficznym, fotografując faunę i florę, a także architekturę. Zdjęcia następnie były poddawane obróbce na komputerach, ale też w aplikacjach na telefonie. Jesienią będzie można obejrzeć wystawę zdjęć uczestników.


W okresie wakacyjnym razem z Fundacją Agrafka prowadzimy projekt dla osób zainteresowanych fotografią. „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne – edycja 4” dofinansowane przez Gminę Miasta Toruń. Warsztaty przeznaczone dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Plakat Cyfrowe fotowakacje


Plakat Nowoczesny Senior


 

Stowarzyszenie Agrafka we współpracy z Fundacją Agrafka prowadzi od lutego 2021 projekt pod nazwą „Nowoczesny Senior – zajęcia komputerowe, językowe i integracyjne”. Jest to już 9 edycja tego projektu. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń.

                   

Skip to content